Svrab je častá nemoc u psů i koček. Způsobují ji zevní parazité, kteří napadají srst i pokožku zvířete. Sice ho většinou poznáte na první pohled, někteří majitelé však léčbu podceňují a nevezmou svého pejska k veterináři. Svrab sami doma rozhodně nevyléčíte, protože je nutné podat speciální léčiva, která dostanete jen u lékaře.
Prohlídka bude opravdu rychlá a léčba vám zabere jen několik návštěv. Nevýhodou svrabu je, že je mezi zvířaty snadno přenosný. Pokud jste si například domů přivedli nového pejska a zjistili jste u něj toto onemocnění, určitě nechejte vyšetřit nebo alespoň pozorujte i další zvířata, která jsou členy vaší domácnosti.
Obsah článku
Příznaky svrabu
To, co vás bude nejvíc zajímat, jsou jistě příznaky tohoto zákeřného onemocnění. Hlavní příznakem svrabu neboli lidově prašiviny je svědění. Zvíře se tak neustále škrábe a dráždí tak ještě víc postiženou kůži. Zároveň se mohou objevit i různé kožní změny, například lysiny v srsti zvířete, šupinka na kůži, vyrážka, zčervenání a někdy i krvácení. Svrab se může rozšířit po celém těle. Nejčastěji se však vyskytuje v okolí očí a uší. Příznaky svrabu jsou dlouhodobé a u zvířat postupně sílí.
Ušní svrab
Ušní svrab patří mezi onemocnění zvukovodu. Konkrétně za ním stojí parazitický roztoč zvaný strupovka ušní. Samotné svědění kůže zde doprovází také výtok z ouška pejska, případně hnisavý zánět. Celá infekce se může rozšířit až do bubínku a způsobit poškození vnitřního ucha a mozku.
Prevence před svrabem
Prevencí proti ušnímu i kožnímu svrabu je jednak vyvarování se kontaktu s dalšími zvířaty (například pokud se k vašemu pejskovi přiblíží cizí pes či kočka, která má lysiny na kůži), tak i pravidelné prohlížení a čištění oušek. Jestliže máte doma dlouhosrstého pejska, pravidelně jej kartáčujte, odstraňujte chuchvalce chlupů a jeho kůži prohlížejte. Lysinám a dalším kožním problémům vždy věnujte pozornost.
Léčba s pomocí veterináře
Na prašivinu často pomůže použití speciálního antiseptického šamponu, obzvlášť pokud se nemoc nachází teprve ve svých počátcích. Jestliže má zvíře na svém těle zbylé chlupy kolem lysin, můžete mu je opatrně odstranit nůžkami. Následuje léčba spot on kapkami, které se aplikují mezi lopatky. Někdy je nutné aplikaci opakovat. Alternativou jsou léčiva v tabletách, která ale mnozí pejsci špatně přijímají a pro majitele je tak obtížné psa doma vyléčit. Na spot on kapky se u pejska může objevit i alergie. Poznáte ji podle šupinek nebo zarudnutí v místě aplikace.
Navíc nezapomeňte na to, že je nutné vydezinfikovat i pelíšek a další místa, kde se váš pejsek pohybuje. Všechny deky a potahy tedy doporučujeme vyprat v pračce na teplotu 90°C.
Přenos svrabu na člověka
Ano, svrab je nemoc, která se může přenést i na vás. Obzvlášť pokud máte slabou imunitu, můžete svrab od svého zvířecího miláčka chytit. Ohroženy jsou tak především malé děti a senioři. Pokud jste tedy toto onemocnění u svého pejska objevili, zamezte kontaktu dětí se zvířetem.