Rýma a kašel může být příznakem nachlazení i některé vážnější nemoci. Obvykle se jedná o doprovodný příznak onemocnění horních cest dýchacích, který většinou nevyžaduje zásah veterináře. Pouze tehdy, když problémy zhruba do jednoho týdne nechtějí odeznít nebo se ještě zhoršují, doporučujeme lékaře navštívit.
Stejně tak jako u nás lidí, dokáže takové nachlazení pejskovi zkomplikovat život. Je unavený a bez energie, musí omezit venkovní procházky a odpočívat v teplém domácím prostředí. Důležitá je také kvalitní výživa. Ideálně, když pes nepřijde do kontaktu s dalšími zvířecími členy domácnosti.
Obsah článku
Kašel u psa
Jak vzniká kašel
Kašel mohou způsobit vnitřní i vnější podněty. Lehce tak odlišíme kašel, který je jednorázový a ten, který signalizuje vážnější onemocnění. V prvním případě pejskům často vadí prašné nebo horké prostředí, sucho nebo naopak přílišné vlhko. U kašlání mohou být na vině i viry a bakterie, plísně, paraziti, nádory nebo anatomické vady.
S jakými typy kašle se u pejska setkáme
Stejně jako u lidí, i zde můžeme kašel rozlišit na suchý a vlhký. Pokud je kašel suchý, doprovází ho dráždivý zvuk a dávení. Kašlání je hlasitější a často se opakuje. Pes může zvracet, mít obtíže s polykáním nebo být apatický. Příčinou suchého kašle může být také cizí těleso v krku. Proto jakmile pejsek déle kašle, určitě mu prohlédněte krk i tlamičku, zda není něco v nepořádku. Tiché kašlání bez dráždění mohou mít na svědomí srdeční obtíže. Pokud kašel doprovází chrčení, poukazuje to třeba na vady průdušnice. Dušnost, apatie a tichý kašel jsou časté příznaky onemocnění dolních cest dýchacích.
Jaké nemoci kašel provází
Kašel u pejsků je tedy velmi individuální. Často se také setkáváme s pojmem „psincový kašel„, což je vlastně infekční zánět průdušnice a průdušek, kterým se pejskem může nakazit především v chladnějších měsících roku. Jelikož je tato infekce vyvolávána rozmanitými druhy virů a bakterií, je její léčba náročnější. Dále je kašel projevem psinky, vnitřních parazitů (škrkavek), srdečních červů nebo tuberkulózy.
Rýma u psa
Příznaky rýmy
Na první pohled se může rýma zdát jako banální záležitost. Projevuje se výtokem z nosu, kýcháním a zarudlými sliznicemi. Často je doprovázena také kašlem nebo horečkou. Psi rýmou trpí především v zimě a na podzim. V tomto případě se jedná o rýmu způsobenou nachlazením.
Jak rýmě předcházet
Rýmu rozhodně nepodceňujte. Pokud jdete s pejskem ven a víte, že je chladno, nezapomeňte ho obléci. Jestliže pes netouží být dlouhou dobu venku, do ničeho ho nenuťte a procházku klidně zkraťte o polovinu – jen na tak dlouho, aby se stihl pohodlně vyvenčit. Při rýmě je důležitá dostatečná výživa a hydratace. Z kvalitního krmiva pejsek získá potřebné vitamíny a minerály, díky kterým bude mít silnější imunitu a jeho tělo se tak s nachlazením rychleji vypořádá.
Teplota by se neměla zvýšit nad 39,5°C. Pokud se tak stane, doporučujeme navštívit veterináře. Nesnažte se pejskovi pomoci tak, že mu dáte například paralen nebo jiné léčivo vhodné pouze pro člověka. Stejně tak se vyvarujte jeho kontaktu s dalšími zvířaty v domácnosti.