Každý pes by měl mít u vás doma své čestné místo. Zatímco někteří pejsci spí v obýváku na pohovce, jiní tráví dny či noci ve své psí boudě. Obzvlášť pokud si pejska pořizujete za účelem, aby hlídal dům, je bouda nejlepším řešením.
Můžete si ji koupit už hotovou, nechat si ji vyrobit u truhláře na míru nebo si ji postavit sami. V tomto článku vám poradíme, jak na stavbu psí boudy. Jak postupovat a čeho se vyvarovat. Výroba psí boudy není žádná velká věda. Chce to jen šikovné ruce, dostatek materiálu, správné nářadí a čas, kterými můžete obětovat. Pokud budete pracovat efektivně, boudu můžete s přehledem postavit už za víkend.
Obsah článku
Začněte nákresem
Máte představu o ideální boudě pro svého pejska? Naneste ji na papír. Obzvlášť pokud stavíte svou první boudu, stojí za to si ji nakreslit. Rozkreslete jednotlivé strany i střechu boudy. Na poprvé nemusíte vymýšlet nic komplikovaného.
Při plánování boudy určitě zohledněte velikost pejska. Pro menšího psa postačí bouda o rozměrech cca 60 x 90 x 72 cm (hloubky x šířka x výška). Jestliže máte středního pejska, protáhněte rozměry cca o 20 cm a u větších plemen můžete sestavit boudu klidně i o 110 x 170 x 120 cm. Bouda by měla chránit před deštěm, sněhem i větrem. Můžete zvolit buď jednoduchou boudu, ve které bude jedna „místnost“ nebo boudu rozdělenou na dva prostory, kdy druhým prostorem je předsíň.
Závětří v boudě zajistíte zvýšeným prahem v otvoru boudy, který musí být dostatečně velký, aby se jím váš pejsek mohl pohodlně protáhnout.
Vyberte vhodné materiály
Kvalitní dřevěné desky
Jakmile se řekne psí bouda, všichni si určitě představí dřevo. Právě to má nejlepší izolační vlastnosti. Zároveň je zdravotně nezávadné, pokud jej začne váš pes okusovat. V mnoha obchodech dnes zakoupíte kvalitní a odolné dřevěné desky o požadovaných rozměrech. Jestliže rozměry nejsou ideální, můžete si je doma pohodlně upravit. V boudě nezapomeňte udělat podlahu – tu rovněž můžete vyrobit z dřevěných desek. Samotná zem by pro psa byla příliš vlhká, studená a nepohodlná.
Zateplení psí boudy
Důležité je také vnitřní opláštění, které boudu dobře zateplí. Používá se na něj obvykle polystyren o síle zhruba 5 cm. Jeho výhodou je, že nenasákne vodu a chrání tak před plísněmi. Za vrstvu polystyrenu dejte opět dřevěnou desku. Pes by mohl polystyren žvýkat nebo škrábat, a tak vnitřní opláštění poničit.
Stavba střechy
Na střechu doporučujeme použít umělý šindel. Jestliže vyrobíte rovnou střechu, váš pes se na ní bude moci během letních dní vyhřívat. Pokud byste použili třeba plech, mohl by se o něj spálit. Dřevo by zase bylo náročné na údržbu.
Užitečné nářadí
Při práci vám přijde vhod vrtačka, šroubovák a pilka. Ideálně pokud budete mít veškeré nářadí elektrické nebo s akumulátorem a určené přímo na dřevo. Montáž psí boudy vám pak půjde snadno, nezraníte se u ní a výsledek bude vypadat opravdu skvěle.