Průjem je poruchou zažívání, při které má pejsek řídkou stolici a potřebu vykonává alespoň třikrát denně. Postihl vašeho pejska průjem? V dnešním článku vám poradíme, jak se s tímto problémem vypořádat. Kdy můžete zůstat doma a kdy se vyplatí navštívit veterináře. Rovněž se dozvíte, z jakých příčin průjem vzniká a jak mu dlouhodobě předcházet.
Průjem, zácpa nebo zvracení, všechny tyto zažívací potíže dokáží vám i vašemu zvířecímu miláčkovi opravdu zkomplikovat život. S průjmem se můžete setkat u štěňat a stejně tak i u dospělých psů.
Obsah článku
Jak léčit průjem doma
Hned při prvních náznacích průjmu, nemusíte se svým čtyřnohým kamarádem běžet k veterináři. Obzvlášť pokud je víkend, veterina je zavřená a nejbližší pohotovost se nachází desítky kilometrů od vás.
Hladovka a dostatečný přísun tekutin
Pokud zvíře často vykonává svou potřebu, přestaňte ho krmit. Průjem často provází i nechutenství, takže se může stát, že ani nebude žebrat o potravu. Tuto hladovku držte 12 až 48 hodin. Jakmile to začne vypadat, že se střeva vašeho pejska uklidnila, můžete mu zkusit podat vařenou rýži s masem, případně masový vývar. Volte libové maso, nikoliv tučné a psa krmte v menších porcích.
Jelikož průjem odvodňuje organismus, měl by mít váš pes stále k dispozici misku s vodou. U psů stejně jako u lidí se doporučuje podávat probiotika. Ty volně zakoupíte v chovatelských potřebách. Pokud je tedy doma ještě nemáte, rozhodně je doporučujeme přidat do vaší zvířecí lékárničky.
Příčiny průjmu
Chronický nebo akutní průjem
Průjem u psa může být chronický i akutní. Za akutními zažívacími potíži většinou stojí infekce, která sama odezní. Chronický průjem mohou mít na svědomí vážnější onemocnění. Jedná se o různé nádory trávícího traktu a záněty způsobené parazity. Průjem může být způsoben třeba škrkavkami nebo příjmem zkažené potravy. Psa proto po prodělaném průjmovém onemocnění vždy preventivně odčervěte.
Jakmile objevíte ve stolici krev, vezměte svého psa k veterináři. Stejně tak pokud průjem trvá déle než 48 hodin, je doprovázen zvýšenou teplotou nebo zvracením. O chronickém průjmu mluvíme tehdy, když se opakovaně objevuje po dobu alespoň 4 týdnů.
Průjem z nového krmiva
Průjem může způsobit i nová nevyzkoušená značka krmiva. Pokud jste si tedy pořídili štěně, nejprve mu kupte malé balení granulí a až později investujte do většího pytle.
Průjem ze stresu
Mnoho psů špatně vnímá změnu prostředí, nerado cestuje nebo na ně působí jiný stresující faktor. Sami určitě víte, že i stres může vyvolat zažívací potíže. Psi na mnoho podnětů reagují podobně jako lidé, proto není divu, že průjem u nich vzniká i ve stresových situacích.