Soužití psa a člověka potřebuje nějaký řád. K tomu, aby bylo pokud možno bezproblémové a harmonické, pomáhají i základní povely, které by se měl naučit každý pes. Mnoho majitelů psy učí i další povely, které nejsou bezpodmínečně nutné, ale komunikaci se psem usnadní. A pokud se věnujeme se psem práci nebo psím sportům, potřebujeme daleko více komunikačních prvků a signálů.
Důležitá je vzájemná důvěra. Navíc výcvik poslušnosti pomůže vyjasnit si vztahy mezi námi a zvířetem. Psa pak můžeme vzít s sebou téměř kamkoliv a bude dobře ovladatelný, to platí i o návštěvě veterináře. Existuje mnoho metod, jak psa poslušnosti učit. V jádru jsou ale všechny založeny na důslednosti a odměnách (hračka, pamlsek, pohlazení, slovní pochvala…). Pes potřebuje především jasné a vždy stejné signály, aby nebyl zmaten a pochopil, co od něj čekáme. Důležitá je pozitivní motivace, a aby pejska výcvik bavil. Nikdy necvičíme příliš dlouho, pes dlouho neudrží pozornost. Používáme vodítko pro lepší ovladatelnost. Zpočátku odměňujeme každý úspěšný pokus pochvalou i pamlskem, později už používáme spíše slovní pochvalu a pamlsků dáváme méně. Povely používáme pokaždé stejné! Ke slovním povelům můžeme přidat i jiný signál- gesto, pes pak bude lépe ovladatelný třeba na dálku.
Mezi základní povely, které by měl znát a ovládat každý pes, patří těchto 7:
Obsah článku
SEDNI
Psa mějte na vodítku vedle vaší levé nohy. Držte pamlsek nad hlavou psa. Až jej začne sledovat, zakloní hlavu a sedne si. Pomoci mu můžeme také lehkým tlakem rukou na záď. Jakmile si sedne, řekneme „Sedni“. Vodítko držíme napnuté, aby si pes nelehnul. Pes si musí sednout správně, nikoliv bokem. Poté ho pochválíme a odměníme pamlskem. Cvičit lze i při podávání jídla pomocí misky s krmením.
LEHNI
Jakmile pes sedí, upoutejte jeho pozornost pamlskem před čenichem. Pamlsek přiblížíme k zemi. Pokud si pes nelehá, vezmeme zespodu jeho přední tlapy a položíme je tak, aby pes ležel. U toho vyslovíme povel „Lehni“. Pomoci si můžeme druhou rukou na kohoutku. Jakmile pes zůstává v této poloze, dlouze jej pochválíme a odměníme. Dáváme pozor, aby si pes nelehal na bok nebo dokonce na záda.
KE MNĚ
Otočte se k psovi, kterého máte na vodítku, čelem. Ukažte mu pamlsek, zavolejte na něj jménem a přidejte povel „Ke mně“. Jakmile se nácvik daří na krátkém vodítku, vyměňte je za dlouhé, třeba až 15 metrů. Tento povel je klíčový pro naše soužití se psem a procházky na volno. Přivolání musí být stoprocentní. Některé psy více stimulují hračky než pamlsky. Musíme se zpočátku snažit být pro psa co nejzajímavější, aby všeho nechal, a přišel k nám. Jakmile pes přijde k nám, je vhodné mu dát povel „Sedni“.
ZŮSTAŇ
Odložení a povel „Zůstaň“ patří k těm náročnějším. Nejlepší je cvičit tento povel vleže. Psovi, kterého máme na vodítku, zavelíme „Zůstaň“. Povel je dobré doplnit pokynem dlaní. Se psem udržujeme vizuální kontakt a mírně se od něj vzdálíme. Zpočátku stačí jeden či dva kroky. Psa chválíme, pak se k němu vrátíme, není dobré mu dávat povel „Ke mně“. Vždy se vy vracíte k psovi, nikoliv aby on přišel k vám. Alespoň zpočátku výcviku je to tak lepší. Postupně se prodlužuje doba povelu i vzdálenost vás a psa. Poté se povel procvičuje s tím, že odejdete psovi z dohledu. Po návratu se chovejte klidně, ale psa chvalte, nedovolte, aby byl rozrušený a sám se zvedal. Psa propusťte z pozice vleže povelem „Volno“.
NESMÍŠ (FUJ)
Tento povel používáme od začátku našeho soužití, vždy když pes dělá něco nepatřičného. Důležitý je i tón hlasu. Jakmile se pes chová neposlušně, používáme jiný tón, než při pochvale.
DEJ (PUSŤ)
Tento povel také cvičíme hned od počátku. Jakmile má štěně něco v tlamě, předmět jemně vyjmeme tak, že horní část tlamy uchopíme u špičáku a zároveň uchopíme i spodní čelist. Jakmile štěně předmět pustí, opakujeme povel a samozřejmě nezapomeneme na pochvalu.
K NOZE
Začněte se psem sedícím u vaší levé nohy. Psa oslovte jménem, řekněte „K noze“ a vykročte. Držte si psa těsně vedle levé nohy. Zpočátku stačí pár kroků, po kterých následuje odměna. Poté nacvičte delší chůzi a otočky doprava a doleva. Psa si k noze můžete přitáhnout jemným škubnutím vodítka. Silného a hodně táhnoucího psa lépe zvládnete se psí ohlávkou.
Jaké poveli mají psí které běhají po Horách