Porod feny

Mnoho chovatelů si pořizuje fenku právě proto, že se těší, až bude mít malá štěňátka. Neuvědomují si však často, že se štěňaty přichází i mnoho povinností pro ně samotné. Ačkoliv se jejich prodej může zdát jako dobrý „byznys“, často se nevyplatí. Protože s odchovem štěňat se mnohdy pojí vysoké výdaje a ani porod feny se nemusí obejít bez komplikací, pokud je například nutné provést císařský řez nebo jiný významný zásah.

Na druhou stranu je však porod feny krásný akt, který může proběhnout v pořádku a obejít se i bez asistence veterináře. I tak ale byste s jeho případnou pomocí měli počítat a o porodu vaší fenky ho včas informovat.

Březost

Samotnému porodu předchází březost. Fenka je březí přibližně 60 až 66 dní. Může však i porodit předčasně nebo přenášet. Není to nijak neobvyklé. Zralost plodů se určuje dle jejich schopnosti přežít ve vnějším prostředí. Jestli jsou tedy štěňata schopná dýchat, přijímat potravy, vyměšovat a zda jim dobře fungují další důležité funkce v těle. Přibližně od 58. dne březosti můžeme porod označit jako bezpečný a počínaje tímto dnem se nemáme čeho obávat.

Přípravná fáze porodu

Přípravná fáze porodu trvá 3 až 12 hodin. Ve specifických případech (především u prvorodiček) se může protáhnout až na 24 hodin. Délka přípravné fáze je stejně jako u lidí velmi individuální. Na rozdíl od žen se děloha feny skládá ze dvou děložních rohů, které se spojují do děložního těla. Následně pokračují krčkem dělohy a pochvou. Každé štěně má oddělený plodový obal a svou vlastní placentu.

Jak poznat, že vaše fena chystá rodit? Zvíře začíná být neklidné, chvěje se, ohlíží a má bolesti. Také můžete pozorovat zrychlený dech, častější močení a vyhledávání přítomnosti majitele. Většinou chystající se porod u fenky nelze přehlédnout. Při pečlivém pozorování uvidíte také první lehké stahy břišního lisu. V této době již fena většinou nepřijímá žádnou potravu a objevuje se u ní špinění.

Samotný porod štěňat

Každé štěně se narodí samostatně, většinou přibližně po 20 minutách. Pokud ale interval bude trvat déle, nic se neděje. Může se totiž prodloužit třeba až na 3 hodiny. Když má fena v bříšku štěňat více, tak především tehdy se může porod výrazně prodloužit – poslední štěňata přicházejí na svět mnohem pomaleji než ta první.

Fena by měla být po celou dobu klidná a příliš intenzivně netlačit. Nejprve odejde plodová voda, následuje štěně a nakonec placenta neboli lůžko. Štěně se může narodit nožičkami nebo hlavičkou předem. Fena po jeho vypuzení překousne pupeční šňůru a mládě důkladně omyje.

Po porodu následuje období šestinedělí (stejně jako u žen), které je ale zpravidla kratší než celých 6 týdnů. Během něj můžeme u feny pozorovat očistky (zelené až červenohnědé bez zápachu). Přibližně tři měsíce po porodu se zavine děloha.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno