Nemoci psů a jejich příznaky

Připravili jsme pro vás přehled nejběžnějších psí nemocí i s jejich příznaky. Každý pejsek čas od času onemocní. Může se jednat o obyčejnou virózu, napadení blechami nebo vnitřními parazity i o další méně příjemná onemocnění. Jakmile na svém psu budete pozorovat některé z příznaků, obraťte se na svého veterináře.

U mnoha nemocí rozhodují hodiny o osudu vašeho miláčka. Pokud zaváháte, možná si budete zbytečně vyčítat, že jste nejeli dříve. Včasná léčba navíc většinou vyjde mnohem rychleji než dlouhé čekaní, zda se organismus zvládne se vším vypořádat sám. Pokud ne, bude následovat léčba delší i o několik týdnů.

Psinka

Psinka je jednou z nejčastějších virových nemocí u pejsků. Tato nemoc má čtyři základní formy, a to kožní, střevní, plicní a nervovou. Projevuje se drobnými puchýřky na těle zvířete, zánětem žaludku nebo plic, který je doprovázený výtokem, křečemi, nechutenstvím a horečkou.

Nachlazení

Další z virových nemocí, které často pejsky postihuje, je nachlazení. Provází ho často rýma a týká se psů, kteří nejsou zvyklí chodit ven a těch, kteří mají dočasně oslabenou imunitu. Rýmu často doprovází kašel a zvracení – jelikož se dráždí polykací centrum. Dejte si pozor, aby se z obyčejné rýmy nestal zánět plic, případně psinka. Pokud tedy příznaky neodeznívají, s návštěvou veterináře neváhejte.

Tyfus psů

Tato nemoc není způsobená viry, nýbrž bakteriemi. Má podobné příznaky jako psí žloutenka. Provází ji horečka, průjem a vředovité záněty.

Nemoci způsobené parazity

Zde se setkáváme s vnějšími a vnitřními parazity. Tyto nemoci, ačkoliv se na první pohled mohou zdát banální, rozhodně nepodceňujte, jelikož mohou vašemu pejskovi do budoucna způsobit nemilé komplikace. Vnější parazité mohou být přenašeči těch vnitřních, případně také zánětu mozkových blan. Dokáží způsobit zánět kůže, vyrážky, svědění. Vnitřními parazity jsou škrkavky, svalovci nebo tasemnice. Jejich napadení způsobuje bolesti břicha nebo dušnost zvířete. Riziko se skrývá také v tom, že jsou přenosní na člověka.

Průjem a zácpa

Zatímco průjem se projevuje řídkou stolicí, zácpa naopak příliš tuhými hovínky. Tyto zažívací potíže může způsobit stres, zkažené potraviny nebo nová značka krmiva. Rovněž jsou také příznaky některých zmíněných nemocí. Při průjmu i zácpě je důležitá dostatečná hydratace organismu. Průjmy provází také horečka a zvýšená teplota nebo citlivost bříška. Doporučeným řešením v domácím prostředí je hladovka. Léky vám napíše až veterinář po pečlivé prohlídce postiženého zvířete.

Onemocnění nervového systému

Patří sem poranění nebo zánět nervu. Zvíře ztrácí citlivost postiženého místa, například začíná kulhat.

Onemocnění uší a očí

Opět se jedná o velmi časté nemoci. V případě očí psa se můžeme setkat se zánětem spojivek, který může být způsoben infekcí nebo mechanickým poškozením. Oko je zarudlé a nadměrně slzí. U psů se dále může objevit i zánět rohovky nebo šedý zákal (především u starších psů). V případě ucha je nejčastěji postižen zvukovod – při poranění ucha nebo nadměrné tvorbě mazu. Ucho bolí, pes si jej škrábe a klepe hlavou. Pomůže vám zde pravidelné, ale velmi opatrné čištění uší a jejich okolí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno