Nechutenství není nemoc, ale může být příznakem nějakého závažného i lehčího onemocnění. Obecně se týká všech zvířat. Trpí jím mladší i staří pejsci bez rozdílu plemene a pohlaví. Když pes nemá chuť, nepřijímá potravu a často ani nepije. To se může velmi negativně podepsat na jeho zdraví. Začne hubnout a chřadnout.
Bez jídla pes vydrží i několik týdnů. Bohužel mu ale chybí vitamíny a minerály, které přispívají k dobré kvalitně srsti, zubů, kostí nebo k pozitivní náladě. Pes, kterému nechutná jíst, je tak i bez chuti do života. Jak nechutenství u pejska řešit? Co může znamenat a kdy je vhodné navštívit veterináře?
Obsah článku
Anorexie u psa z psychických důvodů
S anorexií se můžeme setkat u všech domácích mazlíčků. Zvíře ztratí chuť na obvykle podávané krmivo, což může být způsobeno jak fyzickým aspektem, tak i jeho psychikou. Citlivějším pejskům nedělá dobře třeba změna prostředí nebo pořízení nového zvířecího člena domácnosti. Jestliže tušíte, že váš pejsek bude reagovat žárlivě, dávejte mu dostatečně najevo svou pozornost. Například pokud se jedná o štěně, které je stále ve vývinu, riskujete, že by se u něj mohly objevit v důsledku tohoto chování nějaké vývojové vady.
Nemoci trávícího traktu
Nemoci zažívání jsou v oblasti onemocnění spojených s nechutenstvím asi nejčastější. Mohou být spojené se střevy, žaludkem nebo s jícnem. Jedná se o různé záněty způsobené parazity, viry nebo bakteriemi. Obvyklé jsou také vředy nebo spolknutí cizího předmětu. Nechutenství zde může být spojeno také s průjmy nebo se zvracením. I když zvíře nepřijímá žádnou potravu, dbejte na to, aby pilo. Obzvlášť pokud má průjem nebo zvrací, je důležité, aby průběžně doplňovalo tekutiny.
Nemoci jater
V játrech se mohou nahromadit odpadní látky, které vyvolávají nechutenství. Játra mohou být postižena cirhózou, nádorem nebo zánětem. Opět se zde mohou objevit i další doprovodné jevy jako průjmy, zvracení nebo třeba horečka.
Jak řešit nechutenství
Návštěva veterináře
Prvních 48 hodin zvíře jen pozorujte, pak se obraťte na veterináře. Ten stanoví léčbu a doporučí vše, co můžete pro svého pejska udělat v domácím prostředí. Zaprvé veterinář může odstranit problém, který nechutenství způsobuje – například objeví zánět v těle zvířete nebo třeba jen takovou banalitu, jakou je bolavý zub. Může se ale stát, že váš veterinář na nic zásadního nepřijde. Pak většinou aplikuje injekci na podporu metabolismu, případně vám dá tabletky či pastu, kterou budete zvířeti podávat v domácím prostředí.
Jak postupovat doma
Kromě toho se do psa samozřejmě snažte dostat maximum potravy. Držte ho v teple a pohodlí, raději ho nedávejte do přímého kontaktu s dalšími zvířaty v domácnosti. Krmte ho klidně malými kousky vařeného kuřecího masa. Jídlo rovněž můžete zkusit rozmixovat. Trpělivě se do něj snažte dostat alespoň něco každý den. Pokud zvíře nežere, je stále víc oslabené a pravděpodobnost na jeho úspěšné vyléčení klesá. Obrňte se proto trpělivostí a snažte se mu potravu podávat v co nejkratších intervalech.