Lymfom u psa

Lymfom je odborně označení pro zhoubný nádor mízních uzlin a lymfatické tkáně. Postihuje okolí sleziny, jater, střev a velkých krevních cév. Příčina lymfomů nebyla dosud zcela odhalena a mohou se objevit jak u lidí, tak i u zvířat. Jestliže máte u svého psa podezření právě na lymfom, tak s návštěvou veterináře rozhodně neváhejte.

V aktuálním článku vám poradíme, jak lymfom poznat (jaké má příznaky a projevy) a také vám dáme rady a tipy na to, jak pejskovi prodloužit a zpříjemnit zbývající část života. Ačkoliv lymfom nemusí být pro zvíře vždy smrtelný, jelikož dnes již existují možnosti, jak ho úspěšně vyléčit.

Maligní lymfom – lymfosarkom

Lymfom se v běžné praxi označuje také jako maligní lymfom nebo lymfosarkom. Bohužel pravděpodobně, že se lymfom úspěšně vyléčí, je malá. I tak jsou ale známy případy, které se veterinářům vyléčit podařilo.

Některá plemena mají k lymfomům genetické predispozice, jiná jsou o něco odolnější. Mezi ta, která lymfomy bývají častěji postižena, patří boxeři, rotvajleři, kokršpanělé, skotští teriéři, erdelteriéři, američtí buldoci, baseti, retrívři, dobrmani nebo němečtí ovčáci. Toto onemocnění se však může dotknout každého psa, ať už ho má dané geneticky či nikoliv.

Čtyři nejčastější formy onemocnění

U lymfomů můžeme rozlišovat čtyři formy. Zaprvé se jedná o multicentrický lymfom, který se projevuje zvětšenými mízními uzlinami, postižením jater, sleziny a kostní dřeně. Dále je běžný mediastinální lymfom, u něhož jsou postiženy mízní uzliny a často i kostní dřeň.

Ve třetím případě se jedná o alimentární lymfom, který se projevuje v trávícím traktu a naposled lze hovořit o extranodálním lymfomu, postihujícím tkáň různých orgánů (například ledviny, kůži nebo i nervovou tkáň).

Stádia lymfomu u psa

Lymfom se postupně vyvíjí a my tak můžeme rozlišovat několik jeho stádií. Zpočátku bývá postižena pouze jedna mízní uzlina. V druhé fázi je již zvětšeno více mízních uzlin, vyskytujících se však pouze na jedné straně bránice. Ve třetí fázi je viditelné generalizované zvětšení mízních uzlin. Čtvrtá fáze je typická přidáním splenomegálie a hepatomegálie (zvětšením sleziny a jater). V posledním stádiu je postižena i kostní dřeň.

Jak se léčí lymfomy u zvířat

Jedinou možnou léčbou v současnosti je celková chemoterapie. Opakovaně se zvířeti aplikují cytostatika, a to v týdenních nebo ve čtrnáctidenních intervalech dle doporučení veterináře. Léčba je vždy individuální, závislá na celkové zdravotní kondici psa. Někdy rakovina ustoupí brzy, jindy je však její léčba poměrně zdlouhavá.

Bohužel může dojít i k navrácení potíží po ukončení léčby. Zároveň je během chemoterapie nutné dodržovat speciální dietu, se kterou vás pak seznámí váš veterinář. Jestliže terapie není včas aplikována, tak zvíře během 4 až 6 týdnů umírá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno