Každé zvíře, které má srst, líná. Línají kočky, psi, fretky i další zvířecí mazlíčci. Jak hodně pes bude línat, můžete ovlivnit výběrem rasy a péčí v průběhu roku, ke které máte možnost využívat nejrůznější chovatelské pomůcky.
Línání je nepříjemné u krátkosrstých i dlouhosrstých plemen. Chlupy se vám zachycují na oblečení, pohovce, dekách, kobercích, najdete je na podlaze, zkrátka ve všech koutech vaší domácnosti. Jak časté línání je normální? A kdy už signalizuje nemoc a je vhodné se obrátit na svého veterináře?
Obsah článku
Obvyklé línání
Jak často pes líná
Pes líná dvakrát ročně. Jelikož je výměna srsti třífázová, mnoho majitelů má pocit, že jejich pes líná neustále, nejen na podzim a na jaře. Línání může trvat týdny i měsíce, dle rasy psa. Zatímco krátkosrstým rasám rychle narostou nové chloupky, u těch dlouhosrstých je celý proces delší. Výraznější línání pak můžeme pozorovat u plemen, která mají hustou podsadu. Na podzim narůstá pejskovi zimní srst, které se na jaře zbavuje. Línání ovlivňuje délka světla během dne. Je zajímavé, že pejsci, kteří žijí v bytě mají často sezónnost línání potlačenou a línají tak opravdu po celý rok.
Jak línání probíhá
Pes se při línání zbavuje starého kožichu. Staré chloupky jsou vytlačeny chlupy novými, ty dorostou do patřičné délky, začínají odumírat a celý proces se zase opakuje. Během línání chlupy vypadávají a mohou způsobovat již zmíněný nepořádek. Nejprve pes ztrácí chlupy na zadní části těla. Línání však probíhá postupně, nestane se tedy při něm, že by se v srsti objevily lysiny.
Tento proces můžete podpořit použitím kartáčů, hřebenů nebo speciálních rukavic. Zbavíte kožich starších chloupků, které se tak volně nerozptýlí ve vaší domácnosti. Zároveň si pejsek zachová hebkou, lesklou a na první pohled zdravou srst po celý rok.
Nenormální línání u psů jako příznak nemoci
Lysiny a strupy
Jakmile začne srst vašemu pejskovi vypadávat velmi snadno a uvolňování chlupů doprovází vznik lysin, strupy nebo se objeví plíseň, navštivte svého veterináře. Může se jednat o důsledek špatného stravování – například o nedostatek vitamínů nebo minerálů v krmivu. Stává se to například u pejsků, kteří jsou krmeni výhradně domácí stravou a jejichž majitelé neberou zřetel na vyváženost psího jídelníčku.
Viry a bakterie
Nadměrným línáním se může projevit také onemocnění trávícího traktu, nádory, nemoci způsobené viry a bakteriemi, stres, poruchy štítné žlázy nebo různé plísně a paraziti. Sucho, vlhko, teplo nebo prašné prostředí – tyto všechny faktory se rovněž podílejí na kvalitě srsti vašeho zvířecí miláčka. Srst tedy rozhodně doporučujeme kontrolovat během celého roku, nejen v období línání.
Jak předejít línání
Pokud se chcete línání u psa vyhnout, pořiďte si pejska bez srsti. Mezi oblíbená plemena patří třeba peruánský naháč, mexický naháč nebo americký bezsrstý teriér. Bohužel péče o takového pejska je náročná zase v jiných ohledech.