Každý pes by se měl naučit základní povely. Nic není pro náhodné kolemjdoucí tak nepříjemné jako pes, který je pro svého páníčka nezvladatelný. Kdy ale s výcvikem začít? Co vše k němu budete potřebovat a co by měl váš pejsek zvládnout?
Při výcviku psa je důležité zohlednit rasu a povahové vlastnosti. Jsou psi, které snadno vycvičíte sami doma. S jinými ale musíte na cvičiště, případně je nutné podrobit je výcviku od profesionála. Samotnou potřebu výcviku tedy zvažte už před pořízením štěněte.
Obsah článku
Základní výcvik psa měsíc po měsíci
Mezi hlavní a základní povely, které by měl každý pes zvládat, patří: Ke mně, Sedni, Lehni, Zůstaň a K noze. Výcvik psa začíná už ve stáří dvou měsíců. Tedy jakmile si štěně přivezete domů, můžete ho cvičit a za správné uposlechnutí také chválit a odměňovat. Ve dvou měsících věku učte pejska poslouchat na své jméno, nosit obojek nebo chodit na vodítku. Při výcviku byste se měli zaměřit i na čistotu v domácnosti.
Povely Sedni, Lehni, Zůstaň
Ve třech měsících je vhodné učit povely Sedni a K noze. Zároveň by se pes měl naučit, že nesmí jíst vše, co najde na ulici, nebo že nesmí sám přebíhat silnici, a to například s povely Fuj nebo Nesmíš. Od čtyřech měsíců můžete začít trénovat aportování, povel Lehni nebo chůzi u nohy. Pokud výuku dobře zvládne, pomalu ho začněte venčit i bez vodítka.
Aportování a náročnější povely
V pěti měsících pak můžete přistoupit i k náročnějším povelům a hrám. Pes se učí hledat různé předměty a zvyká si na vodu. Výcvik by měl váš pes vnímat jako zábavu a za správné chování a poslouchání být motivován – pochvalou nebo oblíbeným pamlskem.
Bez čeho se při výcviku psa neobejdete
K výcviku budete potřebovat obojek a vodítko ve správné velikosti – při výběru vezměte pejska sebou a vše mu pečlivě vyzkoušejte. Pokud je pejsek agresivní, budete potřebovat také náhubek. Jestliže ale se svým psem zamýšlíte cestovat, pořiďte mu jej i tak, aby si na něj včas zvykl.
Pamlsky, hračky a vodítko
Neobejdete se také bez pamlsků a hraček. Se psem neztrácejte trpělivost a mějte pevné nervy. Pokud si ve výcviku nevěříte, svěřte ho třeba svému partnerovi. Bojové a agresivnější psy by měl cvičit ten, kdo má pevnou ruku. Za neuposlechnutí povelu psa nebijte. Dejte mu jinak najevo, že toto nesmí. Vyhubujte mu, případně s ním již cestou domů nekomunikujte.
Jak často cvičit psa
Výcviku psa se věnujte v každé volné chvíli. Kontrolujte, zda pejsek doma nedělá nepořádek. Povely jako Sedni a Lehni zkoušejte doma každý den. Chůzi u nohy trénujte na každé procházce. Aportování a náročnějšímu výcviku se věnujte pravidelně dle svých časových možností, alespoň jednou týdně.
Návštěva na cvičišti
Pokud je váš pes rád v kolektivu s dalšími pejsky, určitě zkuste navštěvovat cvičiště. Hodina na cvičišti stojí přibližně 100 Kč a mnohdy se jí účastní i profesionálové na výcvik, kteří vám poradí, jak psa zvládnout a také jak se s ním naučit mluvit.