Jak vychovat štěně (psa)

S výchovou psa je dobré začít už v útlém věku, nejdéle ve dvou měsících. To je přibližně doba, kdy nový pes vstoupí do vaší rodiny. Jeho povaha se však začíná tvarovat již krátce po narození. Samozřejmě, že něco je dědičné a vrozené – stejně jako u lidí. Mnoho se však dá vytvarovat a i ze psa přirozeně agresivní povahy můžete mít krotkého domácího mazlíčka.

K první výchově je dobré přistoupit už ve věku 5 týdnů. Pokud se vám tedy narodila štěňátka, jejich výchovu nepodceňujte. V tomto věku je dobré, aby pes nasbíral co nejvíce zkušeností. Měl by být v kontaktu se svou matkou, vámi a případně i se sourozenci. Pokud je nečistotný a dělá vám doma neplechu, můžete ho začít mírně krotit už teď.

Štěně je jako malé dítě

Výchovu štěněte můžeme přirovnat k výchově dítěte. Pokud tedy plánujete časem větší rodinu, u malého psa si veškerou péči můžete nacvičit. Stejně jako novorozenec bude vyžadovat spoustu vaší pozornosti a budete ho muset postupně učit novým krokům. Mnoho činností je pro psa přirozených, je však nutné ho usměrnit správným směrem.

Poprvé u nového majitele

Pejsek se k vám dostane zhruba ve věku 2 měsíců. V této době je již samostatný, nezávislý na své matce, ačkoliv po ní může zpočátku truchlit. Někteří psi jsou živější, jiní klidnější. Jejich povaha se však naplno projeví až tehdy, když se osamostatní.

Vyznačení nového teritoria

Na začátku je potřeba ukázat pejskovi celou novou domácnost, nebo alespoň prostory, ve kterých bude s vámi pobývat. Ty společně se dvorkem či zahradou se stanou jeho rajónem. Pes by měl mít ve vaší domácnosti své čestné místo. Zařiďte mu tedy pelíšek a vhodně umístěte misky na jídlo. Většina psů bez problémů chodí spát do svého pelíšku. Stačí si zavřít dveře do ložnice, a tak psa vykázat. Jinak mu jen těžko vysvětlíte, že nesmí spát tam, kde spíte vy.

Co by se měl pes naučit jako první

Výcvik štěněte není potřeba příliš dramatizovat a tlačit na pilu. Zpočátku trénujte jméno. Dejte svému pejskovi zvučné a krátké jméno, které se snadno naučí a na které bude rychle reagovat. Pokud bude složitější, zabere mu samozřejmě i více času, než si ho zapamatuje.

Jméno psa a čistota v domácnosti

Kromě poslechu na jméno je potřeba se zaměřit na čistotu v domácnosti. Už štěně by si mělo uvědomit, že loužičky uprostřed obýváku se nesmí dělat. Dejte svému psu pravidelný režim a každý den začněte krátkou procházkou spojenou s vyvenčením po dlouhé noci. Druhou procházku absolvujte odpoledne a třetí večer před spaním. Takto psa můžete venčit zhruba po osmi hodinách, které by měl vydržet bez vaší pozornosti.

Učení je hrou

Při výcviku štěněte vždy používejte metodu hry. Pokud například začne trhat potah na křesle nebo škrábat podlahu, můžete ho okřiknout a říct Nesmíš. Žádné fyzické tresty však nepřicházejí v úvahu. Už v takto útlém věku jde v psovi vypěstovat vzdor a agrese, což jsou vlastnosti, které se později těžce řeší. Štěně rovněž učte na obojek a vodítko, případně na kšíry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno