Kousání patří mezi častý psí zlozvyk. Pokud štěně kouše z hravosti, ještě se tak nic hrozné neděje. Jestliže ale kouše na potkání vás, vaše známé nebo startuje na náhodné kolemjdoucí, máte problém. Kousat může jak štěně, tak i dospělý pes.
S výchovou svého psa začněte už v útlém věku. Neměl by kousat do lidí ani do vašich věcí. Pokud ho necháte doma samotného, nemělo by se stát, že by roztrhal předložku před vanou, vaše boty nebo zničil koberec. Už štěněti dejte najevo, že se vám jeho chování v takovém případě nelíbí. Používejte povely jako Ne, Pusť nebo Nesmíš. Brzy jistě samo pochopí, co je zakázané.
Obsah článku
Úklid věcí na prvním místě
Psa v žádném případě nebijte. Daleko lepší je obrnit se trpělivostí a pejskovi vyhubovat. Pravděpodobně však bude chvilku trvat, než pochopí vše správně. Věci, o které tedy máte strach, si raději schovejte. Boty ukliďte do botníku a dveře do koupelny zavřete. Když nic jiného, tak vás kousající pes naučí většímu pořádku ve své domácnosti.
Investujte do nové hračky
Pokud pes trhá věci, zkuste mu pořídit hračku, se kterou se zabaví. Na kousání jsou výborné různé uzly, jejichž žvýkáním se zvíře unaví a už nebudete mít chuť na devastování domácnosti. Rovněž se vyplatí ho před odchodem z domu vyvenčit, dát mu nažrat, případně ho ještě unavit hrou. Pokud pes čas strávený sám prospí, rovněž nemůže nic zničit.
Kousání lidí zakázáno
Problém nastane, pokud začne váš pes sám od sebe útočit na lidi nebo na jiné psy. Jakmile si všimnete, že se ohání po lidech, zkuste mu sami vysvětlit, že to nesmí. U dospělého psa se však může stát, že už to bude nad vaše síly. Potom navštivte cvičiště, kde vám pejska pomohou zkrotit. Agresivní psi jsou velmi nebezpeční pro své okolí. Vaším plotem může prostrčit ruku třeba malé dítě a pes ho tak může kousnout. Ačkoliv to není vaše zodpovědnost, nesli byste za chování svého psa určité následky.
Kousání dalších psů
Jestliže váš pes kouše cizí psy z hravosti, je vše v pořádku. Někteří pejsci si spolu hrají trošku agresivněji. Pokud je oběma taková hra příjemná, nemá smysl nic řešit. Jestli se vám ale stalo, že váš pes zaútočil na cizího psa bez podnětu, rovněž je potřeba tuto situaci řešit. Pokud se váš pes takto zachová, venčete ho vždy na vodítku – rozhodně ho nikdy nepouštějte na volno, jelikož nemůžete vědět, jak se zachová v další podobné situaci.
Návštěva cvičiště
Cizích psů se ale nestraňte, spíše kontakt s nimi vyhledávejte. Začněte se scházet s kamarádkou, která má psa nebo navštěvujte hodiny na cvičišti, kde si psi hrají v kolektivu. Jestliže se ani po delší době váš pes nedokáže uvolnit, rovněž doporučujeme návštěvu specialisty na výcvik.
Potlačte agresivní chování již v mládí
Pokud se vám nelíbí chování vašeho psa, vždy ho ústně pokárejte. K provedení povelu ho donuťte. Pokud neuposlechne, rozhodně to neignorujte, jinak by vás pes mohl začít brát na lehkou váhu a vycítil by, že nad vámi může získat převahu.