Jak dlouho hárá fena

Většina fen hárá dvakrát do roka, a to převážně na jaře a na podzim. Hárání trvá průměrně 21 dní, je to ale poměrně individuální.  Pohlavní cyklus feny lze rozdělit do 4 fází. Všechny fáze mají určitou délku trvání, ta se ale může u každé fenky trochu lišit.

Fáze pohlavního cyklu

1. Proestrus: období před vlastní říjí, které trvá 7 až 9 dní. Jde o začátek hárání. Zevní pohlavní orgány zduří, objevuje se krvavý nebo narůžovělý výtok. Fenka je atraktivní pro psy, nakrytí ale ještě odmítá. Často se mění chování, fenka je neposlušná, více mazlivá.

2. Estrus: vlastní říje, trvající 5 až 9 dní. V této fázi může být fena oplodněna psem, dochází k ovulaci. Většinou psy neodmítá, naopak je vyhledává. Výtok se mění z krvavého na hlenovitý žluto- oranžový.

3. Metestrus: období po říji. Fena je sice nadále pro psy atraktivní a „voní“ jim, ale už je odmítá. Výtok z vulvy je nahnědlé barvy a postupně mizí. Tato fáze trvá přibližně 5 až 7 dní.

4. Anestrus: Toto je fáze klidu, mezi dvěma háráními, probíhá u fen po většinu roku.

Jak je z údajů výše možno vidět, celé hárání trvá asi 3 až 4 týdny. Po většinu času jsou feny atraktivní pro psy, ale pouze při vlastní říji neboli estru mohou zabřeznout. Kritické období pro zabřeznutí trvá většinou jen dva až čtyři dny. Nejčastěji se tak děje 9. až 14 den od začátku hárání. Ovšem pozor, u některých fen to může být dříve, u jiných později, na tato čísla nelze spoléhat a fenku je třeba hlídat po celou dobu.

Odchylky u mladých fen

U mladých a dospívajících fen probíhá často hárání poněkud atypicky. Ustálí se po dvou až třech háráních. Velmi často se vyskytuje takzvaná rozdělená říje. Jedná se o stav, kdy typickému hárání předchází dvě nebo tři období proestru. Fenka začne hárat, dokonce se objeví krvavý výtok, atraktivnost pro psy a zduření vulvy. Tyto příznaky ale nevedou k říji a zanikají. Po 2 až 10 týdnech se proestrus znovu objeví. Většinou pak už přichází typická říje, ale nemusí tomu tak být a stav se může opakovat. Pokud toto vypozorujete u mladé fenky, není důvod se znepokojovat, hárání se pravděpodobně brzy ustálí.

Cyklus během života

Pravidelný cyklus mívají feny až od 2,5 až 3 let života. Meziříjový interval, tedy doba mezi dvěma háráními, by pak neměl být kratší než 4 měsíce. Pokud tomu tak je, bude třeba fenku vyšetřit, na vině mohou být například cysty na vaječnících.

První říje většinou nastává mezi 7. a 15. měsícem věku, u malých plemen dříve, u velkých později. Už při prvním hárání může fena zabřeznout, rozhodně se to ale nedoporučuje. Tělesný vývoj totiž ještě není dokončený. První hárání bývá delší. U každého chovatelského klubu je stanovena minimální věková hranice pro zabřeznutí feny, a také hranice horní, určená pro první březost. Většina fen hárá totiž až do vysokého věku. Je dobré zvážit včasnou kastraci, a to zejména u fen bez původu, nebo u čistokrevných, se kterými neplánujeme chov. Předejdeme tak mnoha potížím a zdravotním problémům do budoucna. Zejména u starších fenek se často setkáme se zánětem dělohy, který je život ohrožujícím stavem a je nutno řešit jej operací. Včasná kastrace také napomůže do určité míry zabránit vniku nádorů mléčné žlázy a dalším zdravotním komplikacím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno