Koupání psů: Jak často koupat psa

Koupání psa souvisí s péči o srst. Někteří psi pobyt ve vodě milují a během letních měsíců rádi vběhnout do rybníka i do studené řeky, jiní mají z vody hrůzu a vy máte problém je dostat jen do vany nebo do sprchy. Koupání je samozřejmě náročnější u dlouhosrstých plemen, jejichž srst je nutné chránit před žmolkováním a v jejichž kožichu snáze zůstávají nečistoty.

Psa můžete koupat už od věku 2 měsíců. I pokud to pejsek nepotřebuje, je dobré ho alespoň jednou za 6 měsíců umýt, aby si na vodu zvykl. Jestliže si pak například znečistí ocas při dělání hovínka, nebude se bránit případné sprše. To, že váš pes potřebuje vykoupat, poznáte podle toho, že jeho srst je matná a případně i páchne.

Jak často koupat krátkosrsté psy

Výhodou krátkosrstých plemen je, že jejich srst nevyžaduje skoro žádnou speciální péči. Psa stačí opravdu vykoupat jednou za půl roku. Příliš časté koupání – například každý týden – vede k odmaštění srsti. Taková srst pak nebude lesklá a pevná. Navíc pes bude náchylnější k nachlazení, například pokud zmokne. Pes, který rád plave, se samozřejmě může smočit v řece nebo v tůni. Při venkovním koupání nepoužíváte šampon a k žádnému odmaštění kožichu tak nedochází. Častěji psa můžeme vykoupat v případě extrémního zašpinění nebo tehdy, když má blechy nebo trpí jinými kožními parazity.

Jak často koupat dlouhosrsté psy

Dlouhosrstého psa můžeme koupat jednou za 2 týdny. Jeho srst nemá takovou samočistící schopnost jako srst krátkosrstého plemene. Může se vám tedy na první pohled zdát zašedlá a bez lesku. Mnohdy se v ní usazují nečistoty, které nejdou ani pořádně vyčesat. Pokud se takto častému koupání chcete vyhnout a obecně nemáte čas pečovat o kožich svého zvířecího miláčka, doporučujeme vám nechat pejska ostříhat. Obzvlášť během letních měsíců je to tak pro mnoho pejsků příjemnější. Jestliže psa vykoupete, jeho kožich lépe rozčešete.

Pomocníci při koupání

Kvalitní šampon

Na koupání psa si pořiďte šampon. Na výběr dnes máte mezi klasickými i suchými šampony (které vyčistí srst bez použití vody). Vždy volte šampon na psa, ideálně přímo na jeho typ srsti. Rovněž tak zakoupíte speciální šampony na blechy a další parazity. Psa koupejte buď v plastové vaničce nebo přímo ve vaně, kterou máte doma v koupelně. Do vany ho postavte na protiskluzovou podložku. Voda by měla mít teplotu zhruba 40°C. Nechceme pejska opatřit a ani není žádoucí, aby ve vaně prochladl.

Kartáče na mytí, žínky, osušky

Používáme kartáče, žínky a po koupeli zabalíme psa do osušky. Koupání rovněž můžeme spojit se zkrácením drápků, vyčištěním uší nebo ostříhání chloupků, které překážejí. Během letních měsíců můžeme psa koupat i venku. Při koupeli v zimě ho ale rozhodně nepouštíme ven, protože by mohl prochladnout. Koupeme ho zpravidla večer, kdy doma topíme a on může pohodlně uschnout. Dlouhosrstá plemena můžeme vysušit i fénem – pokud zvolíme přiměřeně teplý vzduch a když se pes neděsí hluku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno