Epilepsie je nemoc týkající se nervového systému. Trpí ní jak lidé, tak i zvířata – kočky a psi. Ohrožen jí je pes každého věku. Je tedy úplně jedno, zda je vašemu pejskovi pár měsíců než dvanáct let, epilepsie se u něj může znenadání objevit.
Jak se projevuje? Jak potlačit její příznaky a na co si při ní dát pozor? Údajně epilepsií trpí až 3 % ze všech psů, což je opravdu docela hodně. Epilepsie se může objevit například v souvislosti s mozkovým nádorem, po úderu do hlavy i po jiné nehodě – topení, škrcení nebo po otravě. Roli zde hraje také genetika. Epilepsie může souviset i se psinkou.
Projevy, příznaky epilepsie
Nejběžnějším a nejznámějším projevem epilepsie je třes nebo křeč. Zvíře může epileptický záchvat prožít ve stoji, stejně tak i v leže. Ačkoliv v jeho průběhu bude mít tendenci se svalit na zem. Samotný záchvat není tak nebezpečný jako zranění, které si během něj může váš pes způsobit. Například se může kousnout do jazyku nebo nepříjemně spadnout a praštit se třeba do hlavy. Záchvat není většinou možné nijak predikovat, přichází z nenadání.
Epileptický záchvat nutně nemusí souviset s onemocněním mozku. Často provází i nemoci ledvin nebo jater. Může zvíře postihnout tehdy, kdy má nedostatek cukru nebo vápníku v krvi. Záchvaty se mohou objevovat opakovaně. Rovněž se může objevit jen jeden záchvat za život psa a jeho příčina tak nemusí být nikdy odhalena.
Nejčastěji epilepsii pozorujeme po probuzení nebo po jídle. Postihuje především pudly, německé ovčáky a jezevčíky.
Co dělat při záchvatu
Během záchvatu buďte vždy u zvířete. Oslovujte ho jménem a dohlédněte, aby si nezpůsobilo žádné zranění. Záchvat obvykle odezní do 5 minut. Pokud se tak nestane, zkuste se spojit se svým veterinářem, který následně podá injekci. Teplota po prodělaném epileptickém záchvatu by neměla být vyšší než 40°C. Následně tento záchvat (pokud byl první) svému veterináři nahlaste. Ten by se měl pokusit odhalit jeho příčinu. Teplotu změříte šetrně v konečníku zvířete. Teploměr dovnitř snáze dostanete s pomocí oleje. Musíte zasunout velmi opatrně, rozhodně netlačit.
Rychlé zotavení
Po záchvatu se zvíře zotavuje. Většinou je vyhladovělé, žíznivé a často také unavené. Starší psi bývají dezorientovaní delší dobu. Při nebo po záchvatu se pejsek může počůrat.
Léky na epilepsii
Epilepsie je nemoc, která se nedá zcela vyléčit. Můžete ji však řešit pravidelným podáváním léků, které ji zcela potlačí a vašemu pejskovi tak nezkomplikuje život. Pokud pes dostane záchvat ve vaší přítomnosti, je to ještě přijatelné. Může se ale stát, že ho postihne, když budete v práci, on nešikovně spadne a ublíží si. Užívání léků je potřeba konzultovat s lékařem. Nutné jsou rovněž pravidelné kontroly zdravotního stavu vašeho pejska.