Čipování psů

Čipování psů se provádí v souladu s legislativou Evropské unie, která je v platnosti od roku 2004. Od této doby je nutné pejska při převozu do vybraných zemí nechat očipovat. Stejně tak je čipování povinné od letošního roku i v některých českých městech.

Obvykle platí, že by zvíře (pes, kočka, fretka atd.) při odjezdu z naší vlasti mělo mít mikročip nebo tetování. Dále je potřeba mít při ruce pas zvířete, kde bude tetování nebo mikročip evidován. Samozřejmostí je také platné očkování proti vzteklině. Čipování pejsků má mnoho výhod. Vyplatí se nejen při cestě do zahraničí, ale u nás v Čechách vám v případě zaběhnutí psa pomůže snadněji najít.

Jak vypadá mikročip

Mikročip se zavede injekční stříkačkou pod kůži zvířete. Je to malý čip, který svou velikostí odpovídá přibližně zrnku rýže a pro zvíře nepředstavuje žádné nebezpečí. Tento čip v sobě obsahuje identifikační číslo, které je možné přečíst jen speciálním zařízením. Čip spolu s anténkou je obsažen v biokompaktním skle. Nestane se tedy, že by ho organismus psa odmítl a vy byste museli hledat nějakou alternativu. Vybrané čipy jsou navíc opatřeny antimigrační čepičkou, která zabraňuje pohybu čipu v těle zvířete.

Aplikace mikročipu

Aplikace čipu se provádí na levou stranu krku psa. Aplikátor je jednorázový a není tak možné jeden čip použít vícekrát. Navíc je taková aplikace maximálně bezpečná. Cena za čipování se pohybuje od 500 do 1000 Kč v závislosti na městě, ve kterém si pejska necháte očipovat a také na tom, jaký druh čipu zvolíte. Životnost čipu se udává 25 let. Nestane se tedy, že by pes potřeboval být očipován vícekrát za život.

Z čipování rozhodně nemusíte mít strach, protože je pro psa bezbolestné a vnímané velmi podobně jako standardní očkování. Veterinář by měl po aplikaci čipu zkontrolovat jeho funkčnost a následně vydat registrační kartu. Vyplní vám rovněž vše potřebné v pet pasu. Jestli chcete nechat čipovat pejska, obraťte se na svého veterináře, který ho buď očipuje nebo vás odkáže na jiného lékaře, pokud sám nemá povolení k provádění čipování zvířat.

Čip versus tetování

Někteří pejsci mají tetování. Stačí to? Pokud váš pes je tetovaný, obvykle to postačuje. I tak si však pozorně prostudujte legislativu země, do které se psem chcete vyrazit. Tetování musí být dobře čitelné a je obecně uznáváno pouze od řádných chovatelů. Pes by měl být tetován do věku 6 týdnů, než mu bude vystaveno PP.

Zavádění čipování v Čechách

Některá města v ČR (například Ostrava) zavedla povinné čipování pejsků. Má to jednu hlavní a velkou výhodu, a to že když se pes s čipem ztratí, je snáze k nalezení. V budoucnosti se plánuje povinné zavedení čipování u všech zvířat, což by mělo výrazně snížit množství ztracených psů, kteří již nikdy nenaleznou své majitele. Stejně tak by nebylo jednoduché schválně ponechat psa venku na ulici. Čtečky čipů by pak mohly být umístěny u policie, v útulcích i na dalších místech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno