Chovatelé psů dnes mají na výběr ze široké nabídky krmiv. Pokud chcete svého psa udržet v dobré kondici, měli byste si vybírat ta nejkvalitnější, která mu zajistí dlouhý a spokojený život spolu s dobrou kondicí na veškeré aktivity. Naopak jestliže váš pes není příliš aktivní, tak byste měli sáhnout po takovém krmivu, po kterém nebude zbytečně přibírat. Jelikož obezita u psů může mít negativní dopady na celkové zdraví.
Obecně rozlišujeme suchá a vlhká krmiva a oba typy krmiv můžeme vzájemně kombinovat. Měli bychom však dodržovat dávkování doporučené výrobcem. Tato krmiva je dobré také doplnit různými pamlsky, které pejskovi dáme za odměnu – například pokud uposlechne náš povel.
Granule pro psy – suchá strava
Suchá krmiva jsou rozhodně ta nejoblíbenější. Jedná se o plně vyváženou stravu, takže pes kromě granulí nepotřebuje nic jiného. Výběr krmiva můžete přizpůsobit věku, aktivitě i rase psa, takže budete mít granule opravdu „na míru“.
Navíc máte na výběr z několika značek, takže volbu krmiva můžete přizpůsobit také své peněžence a chuťovým preferencím vašeho pejska. Doporučujeme nevolit hned ta nejlevnější krmiva, která jsou hůře stravitelná a nevyvážená (většinou obsahují větší množství obilovin na úkor kvalitních bílkovin a tuků a ty právě váš pes nejvíce potřebuje).
Ideální je sáhnout po prémiových nebo superprémiových krmivech. To nejlepší, co můžete svému pejskovi dopřát, pak představují takzvaná holitická neboli ultraprémiová krmiva. Při koupi vždy sledujte složení jednotlivých krmiv.
Pokud si v této oblasti něco nastudujete, jistě se budete při výběru brzy orientovat. Také myslete na to, že nejdražší krmiva nejsou vždy rozhodně ta nejkvalitnější. I cenově dostupnější značky krmiv jsou mnohdy schopné nabídnout velice kvalitní suchou stravu pro psy.
Konzervy pro psy – vlhká strava
Konzervy jsou alternativou ke granulím. Většina chovatelů je využívá jako doplněk. Snadno se dávkují i skladují. Mají poměrně vysoký obsah vody (až 75 %), takže vašeho psa příliš nezasytí a krmit pouze jimi by se vám mohlo výrazně prodražit. Vlhká krmiva nabízí opět mnoho výrobců a vy tak můžete svému psovi vybrat to, co mu chutná nebo konzervy různě střídat.
Domácí vařená strava
Tato strava rozhodně neznamená, že budete svému pejskovi dávat to, co vám zbude doma na talíři, ale že mu přímo sami uvaříte. Hlavní výhodou této stravy je příjemná vůně a chuť. Domácí vařená strava se u psů většinou těší velké oblibě. Bohužel každodenní vaření stojí spoustu času.
Navíc musíte nad vařením i přemýšlet a zajistit, že strava pro vašeho psa bude vyvážená. Jídlo pro psa je vždy bez soli a koření. K masu se doporučuje volit rýži, těstoviny nebo třeba spařené ovesné vločky. Psi nepohrdnou ani vařenou mrkví.
Jak často a kdy krmit psa
Svého psa krmte jednou až dvakrát denně (malá plemena se obvykle krmí jednou, velká dvakrát). Štěně můžete krmit až třikrát denně. Pes by se neměl krmit ihned po fyzické aktivitě a naopak, když bude mít po jídle, tak byste ho neměli hned brát ven na procházku, ale dopřát mu místo toho chvilku odpočinku.