Březost feny

Březost trvá u feny průměrně 63 dní. Feny, které mají více štěňat, porodí obvykle dříve, než feny s jedním nebo dvěma štěňaty. Jak tento stav poznat, a jak se během březosti k feně chovat?

Jak poznáme, že je fena březí

Chovatel většinou březost pozná podle změněného chování feny. Je většinou línější nebo mazlivější. Od pátého týdne se začíná zvětšovat břicho a také struky. Veterinář může březost potvrdit pohmatem, a přibližně od 21. až 25. dne je vhodné udělat ultrazvukové vyšetření. Veterinář nám sdělí, zda je fenka opravdu březí, a jaký bude přibližný počet štěňat. Na rentgenu lze počet štěňat vidět od 40. dne, ale je lepší se rentgenu vyhnout.

Jaké změny na feně pozorujeme

Některé feny se stávají během březosti až závislé na svém majiteli, jiné jsou více v klidu a flegmatické. K ostatním psům se může fena začít chovat nevrle až agresivně, obzvláště k fenám. Toto chování vychází z přirozeného chování ve smečce. Březí fena se snaží zajistit si nad ostatními v hierarchii nadřazenou pozici, aby měla dostatek potravy pro sebe i štěňata. To, jak má fena velké břicho, nezávisí tak docela na počtu štěňat. Spíš se to odvíjí od množství plodové vody a zadržovaných tekutin v těle.

Jak správně krmit březí fenu

Důležitá je pravidelná, vyvážená a kvalitní strava. Fenu ale nesmíme překrmovat. Byla by to přílišná zátěž pro klouby a nadváha by ztížila porod. Koupit se dá krmivo speciálně určené pro březí feny nebo psy ve zvýšené zátěži. Denní dávku je dobré rozdělit do několika menších porcí. Kapacita trávicího traktu je totiž při březosti omezená. Při kvalitním krmivu není nutné dodávat žádné vitamínové a minerální doplňky. V první polovině březosti dáváme takovou stravu, na kterou je fena běžně zvyklá. V tuto dobu by neměla přibírat na hmotnosti. Až od druhé poloviny březosti přejdeme na speciální krmivo.

Čemu se vyvarovat

V době březosti se vyhýbáme velké zátěži, dobré jsou častější a kratší procházky. Fenu nerozmazlujeme, a udržujeme ji v přiměřené kondici. Snažíme se zamezit stresovým situacím, k nim mohou patřit výstavy, velké návštěvy nebo stěhování. Co se týká léků, neodčervujeme (odčervení je dobré provést ještě před krytím), neodblešujeme a nepodáváme nic bez porady s veterinárním lékařem.

Jak se připravit na porod štěňat?

Především si zjistíme, zda náš veterinář bude v daném termínu k dispozici a ochotný pomoci. Pokud ne, zajistíme si včas jinou odbornou pomoc. Pro fenu připravíme porodní bednu, a dáme feně čas, aby si na ni zvykla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno