Blecha psí je parazit, který napadá srst zvířete. Nejenže pejska kouše, nutí ho se škrábat a drbat, je také přenašečem mnoha zákeřných onemocněních. Rovněž představuje riziko pro všechny majitele psů. Ačkoliv se dříve říkalo, že psí blecha na člověka nejde, není to tak úplně pravda.
Například pokud se svým pejskem spíte, máte určitě blechy i v posteli. Nejprve na svém těle objevíte velké kousance, které se mohou přeměnit i v silnou alergickou reakci. Hrozí vám však i infekce tasemnicí nebo lymeskou boreliózou. Jak tedy s blechami bojovat? A jak jich svého psího miláčka zbavit jednou pro vždy?
Obsah článku
Jak poznat, že je pes zablešený
K tomu, abyste odhalili blechy v kožichu, stačí objevit jedno vajíčko blechy. Blecha prochází několika vývojovými stádii – vajíčko, larva, kukla a dospělá blecha. Každá dospělá samička může naklást až 20 vajec. Pokud tedy najdete známky blech v kožichu a žádné velké blechy přitom nevidíte, můžete si být jisti, že jich alespoň 20 běhá v srsti vašeho zvířete. Blecha se vylíhne zhruba za 3 týdny. Navíc je schopna se šířit nejen na vás, ale i na další zvířata ve vaší domácnosti. Pokud tedy má blechy jeden pejsek, má je pravděpodobně i druhý.
Jak postupovat při odblešení
Zvolte vhodný přípravek
Blechy můžete zahubit několika způsoby. Počítejte s tím, že ručně je určitě nevychytáte. Doporučujeme použití speciálního šamponu nebo zásypu. Vhodné jsou také spreje, které mají dlouhodobý účinek. Spolehlivé řešení pak představuje spot on – malá pipetka s kapičkami, která se aplikuje zvířeti za krk. Obvykle působí proti blechám i klíšťatům, a to přibližně po dobu jednoho měsíce. Řešením je také obojek, který funguje až 6 měsíců. O vhodnosti přípravku se poraďte se svým veterinářem.
Vyperte deky a koberce
Mnoho blech se nachází v pelíšcích zvířat. Vyperte tedy veškeré deky a přikrývky, se kterými přišel váš pes do kontaktu. Pokud tak neučiníte, máte jistotu, že se blechy objevíte v srsti zvířete opět za měsíc a vy budete muset znovu absolvovat odblešení.
Prevence proti blechám
I pokud dbáte o důslednou prevenci, blechám se pravděpodobně jednou za čas nevyhnete. Srst pejska pravidelně kontrolujte a i preventivně využívejte přípravky proti blechám. Udržujte čistotu v pelíšku, luxujte koberce a perte deky, na kterých váš pes spí. Vyvarujte se hromadných akcí se zvířaty, kde hrozí riziko přenosu blech na vašeho mazlíčka. Doma pak zvíře pečlivě prohlédněte.
Proč jsou blechy pro pejska nebezpečné
Blechy jsou přenašeči tasemnice psí, kterou se pejsek může nakazit tehdy, když se vykusuje a blechu spolkne. Dále hrozí riziko vzniku různých bakteriálních infekcí, jako je třeba brucelóza, mor nebo pasteurelóza. U některých psů se může jako reakce na bleší kousnutí objevit také alergie, která je provázená těžkým poškozením kůže. V neposlední řadě je zde také chudokrevnost, která není ničím výjimečným u zablešených koček nebo psů.