Tento honácký pes původem z Austrálie byl vyšlechtěn k vedení stáda a vyniká svou inteligencí. Plemeno vzniklo křížením kolie, dinga, bulteriéra a dalmatina, s cílem vytvořit ideálního honáckého psa do místních podmínek, všestranného a pracovitého. Jde o středně velkého krátkosrstého psa, jehož obliba i u nás značně roste.
Podle FCI se řadí do skupiny I- Ovčáci a honáčtí psi. Oficiální zkratka plemene v ČR je ACD.
Popis plemene
Feny měří v kohoutku 43 až 48 cm, psi 46 až 51 cm. Pes v dobré kondici váží 16 až 25 kg. Jedná se o svalnatého a kompaktního psa, který nesmí být příliš těžký, ale ani příliš křehký, spíše atletický. Má širokou klínovitou hlavu, postavené uši a silné čelisti. Ocas je dlouhý a nízko nesený. Hruď je hluboká, končetiny krátké a silné.
Typická je hrubá a hustá srst. Australský honácký pes se vyskytuje ve dvou barevných varietách, a to je modrá a červená. Jeho typické zbarvení a vzhled je způsobeno roztroušením bílých a šedých chlupů mezi chlupy tmavými. Červená barva je dominantní a tvoří ji červená a bílé chlupy. Modrá barva je tvořena mramorováním z černých, bílých a šedých chlupů. Většina psů tohoto plemene má na čele bílý flek nebo bílý pruh. Může se vyskytnout bílá skvrna na ocase nebo na hrudi. Štěňata se rodí s převažující bílou barvou a malými skvrnami, teprve ve věku 4 až 5 týdnů se vybarvují.
Australský honácký pes se dožívá v průměru 13 let.
Jedná se o poměrně zdravé plemeno bez množství genetických vad. Občas se vyskytuje dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů. U štěňat se provádí vyšetření očního pozadí a test na hluchotu.
Povaha
Jedná se o psa velmi pracovitého a houževnatého, který má velké nároky na pohyb a je ho třeba něčím zaměstnat. Zároveň se velmi dobře ovládá. Má silnou vazbu na svého pána. K cizím lidem bývá nedůvěřivý, ovšem ne agresivní. Téměř neštěká. Je hravý, inteligentní a velmi čilý. Jedná se o oddaného psa a velmi dobrého hlídače. Pokud se v raném věku neseznámí s domácími zvířaty a dětmi, může být až teritoriální nebo nesnášenlivý. Jeho původním posláním bylo hnaní stád dobytka. Dnes mohou tito psi najít využití v psích sportech jako je agility, flyball, obedience a další, nebo ve sportovní kynologii. Využívá se rovněž k záchranářským pracím nebo hledání drog a výbušnin. U nás je tento pes zatím poměrně málo rozšířen. Velkou oblibu si získává u lidí, kteří chovají koně, skot nebo se chtějí se psem věnovat psím sportům.