Teplota nebo horečka u psa

Standardní tělesná teplota u psa se pohybuje v rozmezí 37,5 až 39°C. I proto je pes na dotek teplejší než vy. Mnoho nezkušených majitelů se pak děsí, že má teplotu nebo dokonce horečku. Hledají tak další příznaky, které by mohli signalizovat nějaké onemocnění a psa tak mohou i zbytečně vzít k veterináři.

Jak je to u psa se zvýšenou nebo naopak příliš nízkou tělesnou teplotou? Kdy je nebezpečná a jak ji měřit? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět na následujících řádcích. Stejně jako horečka u lidí je horečka u psů průvodcem různých onemocnění. Sama o sobě většinou není nijak nebezpečná.

Kdy se obrátit na veterináře

Veterináře byste měli navštívit tehdy, když tělesná teplota vašeho pejska překročí 39,5°C nebo když naopak klesne pod 37°C. K veterináři nemusíte běžet okamžitě. Pokud se ale teplota nesníží do 24 hodin, neměli byste déle otálet. To samé platí, když na pejskovi pozorujete i další příznaky některého onemocnění. Patří mezi ně například průjem, zvracení, nechutenství, přílišná únava nebo změny dechu.

Riziko poškození orgánů se zvyšuje s tělesnou teplotou až kolem 42°C. Pokud takto vysokou teplotu naměříte, okamžitě kontaktujte veterináře. Hrozí zde selhání trávící a dýchací soustavy, nervových a svalových buněk nebo může dojít až ke krvácivosti. Takto vysokou teplotu ztlumí jen léky.

Jak správně změřit teplotu

Většina majitelů teplotu svému zvířeti neměří, ačkoliv to není nijak složité. Vezmete si teploměr (například digitální) a zavedete jej zvířeti do zadečku. Jinde není možné teplotu správně změřit. Před měřením by pejsek měl být v klidu, rozhodně ne venku na sluníčku ani krátce po pohybové aktivitě. Teplota během dne se může měnit. Jestliže tedy naměříte zvýšenou, zkuste měření po pár hodinách zopakovat. Teploměr zavádějte vždy opatrně, nikdy ne násilím. Pokud zvíře klade odpor, buďte maximálně šetrní. Teploměr si můžete pomazat olejem, díky kterému půjde snáze zasunout.

Co může znamenat zvýšená teplota nebo horečka

Horečka může souviset s bakteriální nebo virovou infekcí. Provází například psinku, parvovirózu, infekční zánět jater, bakteriální infekce na plicích nebo na játrech. Dále se může objevit u fen po porodu, při zánětech různých orgánů i při neinfekčních onemocněních nervové soustavy. Důvodů je tedy celá řada, stejně jako u lidí. Mnoha nemocem se samozřejmě můžete vyhnout pravidelným očkováním, nepotlačíte je však všechny. Horečka se může objevit i u jinak po celý rok zdravého psa. Pokud navštívíte lékaře s jakýmkoliv onemocněním, většinou je teplota tím prvním, co u pejska zkontroluje.

Úžeh nebo úpal

Během letních měsíců můžeme horečku zaměnit za úžeh nebo úpal. Jestliže jste byli během dne s pejskem venku, například jste cestovali autem, je pravděpodobné, že zvýšená tělesná teplota je způsobená právě tím. Horké či vlhké prostředí se může odrazit na stavu zvířete. Proto měření teploty zopakujte za několik hodin nebo až druhý den ráno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno