Epilepsie je poměrně časté onemocnění, které se týká mnoha psů. Jedná se o funkční onemocnění nervového systému. Projevem epileptického záchvatu jsou křeče způsobené nadměrným drážděním nervových buněk, k čemuž dochází elektrickými výboji. Epileptický záchvat u svého psa rozhodně nepřehlédnete a nedá se ani s ničím jiným zaměnit.
Ačkoliv je epilepsie u psů (stejně jako u lidí) nevyléčitelná. Dají se její příznaky vhodnými léčivy potlačit a váš pes tak může mít spokojený a plnohodnotný život. Statistiky udávají, že epilepsií trpí až 3 % psů. Nelze říci, která rasa je k epilepsii více náchylná. Nemoc se totiž projevuje celkem rovnoměrně u všech plemen. Může se objevit v každém věku zvířete
Hlavní příčiny epilepsie
K epilepsii mohou vést mozkové nádory, poruchy při porodu, úder do hlavy nebo různé nehody, které může váš pes v průběhu života utrpět (topení, škrcení, otrava). Často si ani majitel není vědom toho, co epilepsii u jeho zvířecího mazlíčka spustilo. I tak se ale ihned vyplatí navštívit veterináře, který vyloučí možnost nádorového onemocnění a dá majiteli pro zvíře léky, které zabrání epileptickým záchvatům.
Jak se projevuje epileptický záchvat
Epileptické záchvaty se u psů projevují různě. Zvíře většinou stojí či leží na boku, třese se a má křeče. Oči jsou sice otevřené, pes však příliš nevnímá a nereaguje ani na oslovení. Může také cvakat zuby, přičemž často dochází k poranění jazyka, protože se do něj kousne.
Během několika sekund epileptický záchvat ustupuje. Zvíře se po něm může ještě chvíli motat a být dezorientované. Mnohdy ale nemá žádná další následky a ihned po jeho prodělání se pes chová normálně.
Dlouhotrvající epileptické záchvaty
Dlouhotrvající epileptický záchvat může ohrozit zvíře na životě, jelikož během něj stoupá tělesná teplota. Pokud by se zvýšila nad 42 °C, tak by v důsledku epilepsie hrozilo selhání některých životních funkcí.
Epileptické záchvaty jsou různě časté. Ačkoliv se jejich frekvence většinou zvětšuje se vzrůstajícím věkem, tak nelze z opakujících se záchvatů usuzovat, že se epilepsie u zvířete celkově zhoršuje. V této oblasti vám však nejlépe poradí váš veterinář.
Jak předcházet epileptickým záchvatům
Prevencí proti epileptickým záchvatům je například akupunktura. Mohou pomoci i úpravy jídelníčku. To už ale musí vysledovat každý chovatel, zda vyřazení některých potravin na doporučení veterináře má vliv či nikoliv.
Spouštěčem epileptických záchvatů může být například nadměrný hluk, velký emoční stres (ať už v pozitivním slova smyslu nebo v negativním) nebo třeba nadměrná fyzická zátěž. Tyto příčiny by už nemělo být tak těžké vysledovat, obzvlášť pokud se záchvaty u vašeho psa opakují. Majitel tak snadno odhalí příčiny a naučí se situacím předcházet.
Pejskovi je možné také podávat léčivo zvané fenobarbital. Bohužel může mít nežádoucí účinky v podobě rozvinutí tolerance, takže lék po pár týdnech přestává působit. Navíc také může mít za projev poškození jater. Druhou možností je užívání bromidu draselného, které však způsobuje ztuhlost končetin. Na doporučení veterináře lze obě tato léčiva kombinovat ve vhodném poměru.