Psi se do seniorského věku dostávají okolo 7. roku života, u malých plemen je to později, u velkých i o něco dříve. O zdraví psích babiček a dědečků je třeba náležitě pečovat, prevence začíná již v mládí. Vhodná strava a celková péče dokáží znatelně prodloužit život a učinit jej hodnotnějším. Pejskům je nutno zajistit příjemné a bezbolestné stáří, a to by mělo být povinností každého majitele. Věku by měla odpovídat zátěž, režim, strava i výživové doplňky.
U psů se stáří projevuje podobně jako u lidí. Tělo se s věkem opotřebovává, je více náchylné a chatrnější. Ve stáří se začínají objevovat rozličné zdravotní potíže. Nastávají změny v celkovém metabolismu, pes je méně pohyblivý a méně odolný. Nastupuje zvýšená bolestivost a vyšší náchylnost k infekcím. Organismus se při nemoci hůře brání a pomaleji zotavuje. Časté jsou různé degenerativní onemocnění, metabolické poruchy, pohybové potíže a také nádorová onemocnění. Staří psi mohou někdy více zapáchat. Tomu lze zabránit zvýšenou hygienou a také starostí o chrup. Srst je matnější, řidší a šedne. Psi více vyhledávají pohodlí a teplo. Staří psi hůře udrží moč a stolici, je zapotřebí častěji je venčit. Také s věkem slábne zrak i sluch. Psi se s tímto dokáží vyrovnat mnohem lépe než lidé. Pokud je majitel trpělivý, může být pěkný život i se slepým nebo hluchým psem.
Obsah článku
Jako jsou časté zdravotní potíže starých psů?
Nemoci chrupu
Typický je zubní plak a zubní kámen, uvolněné bakterie mohou způsobit i onemocnění srdce nebo kloubů. O zuby psa je třeba starat se po celý jeho život. Existují psí zubní pasty nebo přípravky do krmiva nebo vody, které usazování kamene brání. Někdy nezbývá než pravidelně odstraňovat zubní kámen pomocí ultrazvuku v celkové anestezii.
Nemoci kloubů
U starších psů, zejména větších plemen, se objevuje artróza, která jim znepříjemňuje pohyb. Existují přípravky, které příznaky mírní, a také které působí preventivně.
Obezita
Psi mají méně pohybu a jsou náchylnější k nadváze. Ta je ale pro tělo nebezpečná a zbytečně jej zatěžuje. Poraďte se o krmení a režimu psa s veterinářem.
Cukrovka
Pokud pes onemocní diabetem, existují léky, kterými lze stav držet pod kontrolou. Důležitá je dobrá spolupráce majitele a veterináře a dodržování stanoveného režimu.
Selhání ledvin a jater
Mezi orgány, které jsou nejvíce zatížené a náchylné k selhání, patří ledviny. Selhání ledvin je ve stáří velmi časté. Příčin může být mnoho. Vzniknout může náhle nebo chronicky. Podobně je tomu i u jater. Je tedy nezbytné u staršího psa provádět pravidelné kontroly u veterináře, včetně celkového vyšetření a odběrů krve, aby se horšící stav podchytil včas.
Rakovina
Nádory se u psů, podobně jako u lidí, objevují poměrně často. Tělo je se zvyšujícím se věkem náchylnější ke vniku novotvarů. V léčbě je zaznamenán velký pokrok, využít lze chirurgii, chemoterapii i radioterapii.
Nemoci očí
Velmi častý je šedý zákal, při kterém pes postupně slepne. V některých případech lze čočku vyměnit za novou, zákrok se provádí na specializovaných pracovištích.
I závěr života může být pro psa a jeho majitele pěkným obdobím. Věnujte se péči o svého psa co nejvíce po celý jeho život, aby se pejsek dožil vysokého věku ve spokojenosti.