Torze žaludku u psů

Torze žaludku je noční můrou majitelů psů, zejména větších plemen. Tento akutní stav je třeba rychle řešit, protože zvířeti jde v tu chvíli o život. Je to jeden z nejnebezpečnějších stavů. Příčina se přikládá genetice a stavbě těla psa, dále také způsobu krmení a režimu. Více ohroženi jsou totiž psi s hlubokým a úzkým hrudníkem, rozhodně to ale nemusí být pravidlo. Obecně jsou poměrně hodně ohroženi němečtí ovčáci, německé dogy nebo lovečtí psi. Častěji se tak děje u samců. Malá plemena bývají postižena tímto stavem vzácně. Torzi neboli přetočení žaludku, předchází někdy i jeho dilatace neboli rozšíření. Mnoho psů při krmení hltá a polyká i množství vzduchu. Následně ještě vypijí misku vody. Žaludek se velmi rozšíří a k problému už je jen krůček.  Potrava v žaludku může také začít kvasit. V žaludku se tvoří plyn, nafoukne se jako balón a pes má veliké bolesti. Přetočení žaludku může nastat, zejména pokud se pes po jídle brzo a prudce pohybuje.

V čem je dilatace a torze žaludku nebezpečná?

Při zvětšení tlačí žaludek na cévy a zamezuje správnému krevnímu oběhu.  Při nafouknutí utlačuje ostatní orgány a vyvíjí tlak na břišní stěnu. Už tento stav je velmi bolestivý. Takovýto žaludek je velmi náchylný na přetočení, při kterém se uzavřou oba vstupy a zaškrtí se i slezina. Plyny nahromaděné v žaludku nemohou nikam odcházet. Tkáně nekrotizují (odumírají) kvůli nedostatku okysličení. V důsledku sepse, oběhového a dechového kolapsu zvíře bez správného a včasného lékařského zákroku umírá.

Příznaky torze

Pes je nesvůj a neklidný, kňučí, má nafouklé břicho bolestivé na dotyk, zrychleně dýchá, nechce si lehnout, sliní, zvrací naprázdno nebo pěnu, dásně jsou bílé. Velmi rychle přichází šokový stav a pes kolabuje.

Akutní ošetření

Pokud tento stav u psa zjistíte, nebo máte podezření na torzi, okamžitě jej dovezte k veterináři. Nejlépe je na pracoviště dopředu zavolat, aby se doktoři a personál na takového pacienta mohli dopředu nachystat. Je dobré vědět, na kterém pracovišti vás akutně ošetří, kde drží pohotovost a jsou schopni takovouto operaci úspěšně provést. Zejména majitelé psů, kteří jsou k torzi predisponováni, by měli být vždy ve střehu, nezmatkovat a zvládnout psa co nejrychleji dopravit k lékaři. Roli zde hrají minuty. Bez správného a okamžitého ošetření organismus selže. Přebytečné plyny lze někdy vypustit, ale ve většině případů je nutno zvíře operovat.

Jak tomu lze zabránit?

Pokud je pes k torzi predisponovaný, mnohdy ani sebelepší prevence a zodpovědnost majitele nepomůže a žaludek se zkrátka jednou přetočí. Ale to neznamená, že prevence důležitá není. Většinou je to hlavní věc. Psy je dobré krmit častěji a po menších dávkách, v klidném prostředí, z vyvýšené misky aby nepolykali tolik vzduchu. Po jídle je nutno omezit pohybové aktivity na minimum. Před jídlem a po jídle omezte příděl vody, suché krmivo je lepší namáčet. Granule by měly být kvalitní a zalité tepou vodu. Důležité je mít psa po jídle na očích, abychom zachytili nebezpečný stav co nejdříve. Existuje i preventivní chirurgický zákrok, který žaludek psa fixuje k břišní stěně a zabraňuje jeho přetočení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno