Zánět dělohy neboli pyometra je závažné a mnohdy plíživé onemocnění, které majitelé často zanedbají. Pokud je zaznamenáno až v pokročilém stadiu, jedná se o život ohrožující stav vyžadující chirurgický zákrok. V děloze se hromadí patologický obsah, většinou hnisavý, a hrozí celková intoxikace, sepse a smrt. Zánět dělohy je u fen velmi častým onemocněním reprodukčního systému.
Jak pyometra vzniká
Většinou se zánět dělohy objevuje u starších fen, které nikdy neměly štěňata, ale není to rozhodně pravidlem. Je častou komplikací po umělém přerušení březosti nebo při podávání hormonálních preparátů na oddálení hárání. Vzácně vzniká i jako komplikace po porodu. Obecně je příčinou nadměrná stimulace děložní sliznice estrogeny a většinou k tomu dochází po hárání. Žlázky v děloze se zvětší a zmnoží, produkuje se více děložního sekretu a obsah se infikuje.
Jak se pyometra projevuje
Většinou se příznaky objeví za 1 až 3 měsíce po hárání. Jedná o zvýšené močení a žíznivost, snížení apetitu, zvracení, neochotu k pohybu, únavu, dehydrataci, zvětšení břicha a slabost. Teplota může být normální i zvýšená. Uzavřená pyometra je formou se zavřeným děložním krčem, obsah tedy nevytéká ven, ale hromadí se v děloze. U otevřené formy pyometry vytéká obsah z dělohy ven. Pozorujeme výtok z pochvy, který může mít různou barvu: krvavou, růžovou, hnědočervenou, žlutou i zelenou. Většinou výtok zapáchá.
Diagnostika zánětu dělohy
K diagnostice veterinární lékař použije anamnézu od majitele, klinické vyšetření, poševní výtěr, vyšetření krve na hematologii a biochemii, sonografické vyšetření případně rentgen.
Jak se pyometra léčí?
Základem je stabilizovat zdravotní stav zvířete pomocí infuzí, antibiotik a dalších léků. Většinou se přistupuje k chirurgickému zákroku, kterým je odstranění dělohy a vaječníků. Jde tedy vlastně o kastraci. Konzervativní léčba bez chirurgie jen za pomoci léků přichází v úvahu u velmi malého procenta fen. Většinou se jedná o fenky chovatelsky cenné, u kterých je žádoucí, aby ještě měly štěňata. Podmínkou je, aby se jednalo o pyometru otevřenou a fenka byla v dobrém zdravotním stavu, cílem je pomocí léků vypudit patologický obsah z dělohy.
Prognóza je dobrá, pokud se na zánět dělohy přijde včas. Úspěšnost operace je nejistá, pokud se jedná o pokročilý stav. Jaká je prevence? Doporučuje se nechat fenu vykastrovat, pokud už neplánujeme štěňata, abychom zabránili pozdějšímu vniku tohoto nebezpečného problému. Také je vysoce rizikové používat hormonální přípravky na oddálení říje.