Cukrovka u psa

Cukrovka je u psů i koček stále aktuálnějším tématem. Jak se projevuje a jak ji můžeme léčit?

Co je vlastně cukrovka

Cukrovka (Diabetes mellitus) souvisí s inzulinem.Ten je produkován slinivkou břišní (pankreatem) Prvním případem (Cukrovka typu 1) jde o stav, kdy tělo inzulin nevyrábí, nebo ne v dostatečném množství. Druhá situace (Cukrovka typu 2) je inzulinová rezistence– inzulin je vyráběn, ale buňky na něj nereagují správně. Je to tedy buď absolutní, nebo relativní nedostatek inzulinu. Oba typy mají stejné následky. Glukóza se v těle nemůže přeměnit na energii. Jelikož v buňkách chybí, je jí o to více v krvi a tento stav se nazývá hyperglykémie.

Je to tedy metabolické onemocnění, protože je zasažen metabolismus cukrů, tuků i bílkovin. Proces trávení, vývoje a růstu je ovlivněn právě nedostatečným množstvím inzulínu v těle.

Pes, který trpí cukrovkou, má často hlad, protože mozek registruje snížený příjem potravy a sníženou hladinu glukózy v mozku. Přebytečná glukóza je místo zpracování vyloučena močí. S tím souvisí i vyšší žíznivost psa. Játra a ledviny jsou více namáhány. Právě zvýšené pití a močení jsou nejčastějšími příznaky, kterých si majitel všimne a kvůli kterým navštíví veterinárního lékaře.

Zvýšené riziko pro vznik cukrovky představuje obezita, hárání nebo vyšší věk psa.

Příznaky cukrovky

Psi trpící cukrovkou trpí vyšší produkcí moči a zvýšenou žíznivostí. Mají častěji hlad, a hubnou i při normálním přísunu potravy. V pozdějších stádiích je typická ztráta chuti k jídlu (anorexie), letargie a zvracení. Hrozí vnik ketoacidózy– což je stav metabolické acidózy, která se vyvíjí rozpadem proteinů a tuků v játrech při zvýšené potřebě energie, z důvodu špatného využití glukózy při nedostatku inzulínu nebo při rezistenci na něj. Dalšími příznaky jsou zvětšení jater, katarakta (šedý zákal)a infekce močových cest.

Jak se cukrovka léčí

Pokud nemoc včas odhalíme, je to základ úspěchu. Nejčastěji se na ni přijde při vyšetření krve nebo moči. Léčba se neobejde bez podávání inulinu v injekcích. Majitel se většinou naučí injekce bez problémů podávat a najde si se psem takový režim, který jim bude oběma vyhovovat. Zpočátku může být problém najít tu nejoptimálnější dávku. Potřeba jsou pravidelné kontroly zdravotního stavu psa i kontroly laboratorní (krev, moč). Pokud jde o cukrovku, která se objevila po hárání z hormonálních příčin, někdy pomůže kastrace a fenka nemusí inzulin brát. I přes inzulinové injekce může pes žít spokojený a hodnotný život.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno