Ve výživě psů je důležitá nejen kvalita krmiva, ale také četnost krmení. V našem i ve zvířecím jídelníčku zkrátka neexistují zdravé a nezdravé potraviny, nýbrž zdravá a nezdravá množství.
Pokud budete svého pejska překrmovat, povede to k obezitě, cukrovce, problémům s vnitřními orgány i klouby (budou trpět kolena, kyčle a další). Jestliže pejska budete krmit nedostatečně, bude hladovět a jako následek se může objevit hubnutí, ztráta srsti, chudokrevnost a další problémy spojené s nedostatkem vitamínů a minerálů. Váš pejsek bude stále unavený a bez energie. Jak často tedy krmit psa?
Obsah článku
Krmení štěněte
První příkrmy
Malé štěně saje od fenky mateřské mléko. To je pro něj hlavním zdrojem energie, vitamínů a minerálů. Zhruba ve třech a čtyřech týdnech věku štěněte však můžete začít zavádět příkrmy. Od feny ho pak můžete zcela odstavit ve věku 8 týdnů. Zpočátku štěně přikrmujte dvakrát až třikrát denně, podle jeho apetitu. Pokud má fena jen jedno štěně, stačí přikrmovat i jen jednou denně. Pokud se jich narodilo třeba osm, jen těžko bude mít dostatek mléka pro všechny a je tedy vhodné přikrmovat častěji. I pokud doma máte štěně cvalíka, nemusíte se o jeho zdraví strachovat, do dospělosti to jistě všechno vyběhá.
Krmení od dvou měsíců
Od osmého týdne, tedy po úplném odstavení od fenky, krmíme štěně přibližně čtyřikrát až šestkrát denně. Jakmile dosáhne věku třech měsíců, začínáme frekvenci krmení snižovat, a to na tři až čtyři porce každý den. Od půl roku ho už můžeme krmit jen třikrát denně a mezi osmým a desátým měsícem života přejít na krmení dvakrát denně. Tento styl krmení můžeme ponechat i v dospělosti. Pokud ale cítíme, že nám nevyhovuje, můžeme se později uchýlit ke krmení jen jednou denně. Tento krok však učiňte až u dospělého psa. Jestliže máte doma některé z velkých plemen, počkejte zhruba do dvou let života.
Jak krmit dospělého psa
Většina chovatelů své pejsky krmí přibližně jednou až dvakrát denně. Vždy samozřejmě podáváme adekvátní porci. Výjimku tvoří pouze psi s citlivým zažíváním, které můžeme krmit až třikrát denně. Obvykle připravujeme misku s krmivem v ranních a ve večerních hodinách. Krmíme tedy psa po dvanácti nebo po osmi hodinách. Krmit můžeme v době venčení – například pejska vyvenčit krátce po najedení, kdy bude moci v klidu vykonat svou potřebu. Některým psům vyhovuje i opačný postup. Venku jim totiž vyhládne a po příchodu domů se rádi občerství.
Jak krmit staršího pejska
Starší psi vyžadují zcela odlišnou péči než psi dospělí, dospívající či štěňata. Většinou již mají citlivější zažívání, které jim nedovoluje přijmout tolik potravy najednou. Starší pejsky tedy krmíme zhruba dvakrát až třikrát denně.
Většině psů nemůžete nechat libovolné množství krmiva k dispozici po celý den. Obzvlášť pak ti, kteří žijí v bytě, by se mohli zbytečně přežírat. Přijatou energii by díky nedostatečnému pohybu nespálili a vy byste jim tak dali základ jen pro zdravotní problémy.