Máte doma fenku a uvažujete o pořízení štěňátek? Nebo máte pejska s PP a rádi byste ho nabídli ke krytí? V dnešním článku vám poradíme, jak sehnat vhodné partnera pro svou fenku/partnerku pro svého pejska a také se zaměříme na další specifické faktory, které související s krytím psů.
Mezi mnoha chovateli panuje názor, že by fenka měla mít alespoň jednou za život štěňátka. Z veterinářského hlediska se však jedná pouze o pověru. Pokud tedy víte, že štěňátka doma nechcete, nechejte fenku vykastrovat. Jestliže ale o nich vážně uvažujete, přečtěte si náš článek.
Obsah článku
Vhodný věk u fenky a u psa
Fenka by před svým krytím měla dosáhnout stáří alespoň jednoho roku. Obecně se však doporučuje počkat ještě u pár měsíců déle, a to u malých a středních plemen psů až do 15. měsíce a u velkých pejsků do 18. měsíce. Pes může být starý už 1 rok, někteří chovatelé však doporučují počkat do 2 let. Záleží rovněž na tom, zda máte psa bez PP nebo s PP. V druhém případě doporučujeme se řídit informacemi na stránkách klubu chovatelů.
Hárání u fenky
Mnozí majitelé fenek odmítají štěňata a raději volí kastraci feny z důvodu jejího hárání. Fena se hárá přibližně dvakrát do roka. V této době ji doporučujeme buď držet v uzavřeném kotci, nebo jí obléci ochranné kalhotky, kterými se vyhnete znečištění své domácnosti. I tak je však nutné fenku dobře hlídat. Jestliže ji nechcete připouštět každý rok, můžete se rozhodnout také pro užívání hormonální antikoncepce, která hárání potlačí. Antikoncepci však důkladně proberte se svým veterinářem.
Jak probíhá pohlavní akt mezi psy
Pohlavní akt u psů jistě viděl už každý z nás. Pro úspěšné početí štěňátek je důležité odhadnout vhodnou dobu pro připuštění fenky. Je to přibližně 12. až 13. den říje. Psi zaujmou polohu „záď k zádi“ a celý akt trvá zhruba 10 až 30 minut. Pokud je oplodnění úspěšné, hárání fenky už více nepokračuje. Přichází její březost, která trvá zhruba 63 dní. Při prvním připouštění určitě doporučujeme přítomnost majitele, který může při aktu pomoci.
Hledání vhodného partnera
Pokud plánujete připuštění fenky, najděte pro ni vhodného partnera – například na internetu, ve speciálních časopisech apod. Vyžádejte si očkovací průkaz od jeho majitele a zároveň je dobré navštívit veterináře, který prověří, zda oba pejsci jsou v pořádku, abyste eliminovali možnost přenosu různých infekcí. Nezapomeňte na odčervení pejska, které je vhodné provést zhruba 14 dní před připouštěním.
Jak podpořit březost fenky
Před krytím doporučujeme podávat fence vitamín E, jehož nedostatek v těle může snížit plodnost zvířete. Vyčkejte zhruba do druhého až čtvrtého hárání fenky. V tomto období se již dá považovat za pohlavně dospělou a krytí pejsků bude pravděpodobně úspěšné. Jestliže fenku necháváte připouštět poprvé, vyberte si spíše zkušeného pejska, který se využívá ke krytí a který již oplodnil nějakou fenu. Po 48 hodinách můžeme krytí opakovat, čímž zvýšíme pravděpodobnost pro březost fenky.